27 | 01 | 2017
Piotr Kopeć
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozróżnia dwa podstawowe rodzaje umów dotyczące korzystania i rozporządzania prawa autorskimi – umowy licencyjne oraz umowy przenoszące autorskie prawa majątkowe.
Umowa przenosząca autorskie prawa majątkowe ma charakter rozporządzający, co oznacza że uprawniony po jej podpisaniu definitywnie zbywa przysługujące mu prawa autorskie majątkowe. Należy przy tym zwrócić uwagę, że umowa przenosząca majątkowe prawa autorskie obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Podkreślenia wymaga także fakt, że umowa taka dotyczy wyłącznie przeniesienia autorskich praw majątkowych, gdyż osobiste prawa majątkowe (jak np. prawo do autorstwa utworu) nie podlegają zrzeczeniu się lub zbyciu.
Z kolei umowa licencyjna oznacza udzielenie przez twórcę zgody na wykorzystanie utworu przez licencjobiorcę na wymienionych w umowie polach eksploatacji, przy czym prawa majątkowe nadal pozostają przy twórcy. Umowa taka jest znacznie korzystniejsza dla licencjodawcy, który może taką umowę wypowiedzieć i nie zrzeka się definitywnie praw majątkowych do utworu. Warto zaznaczyć, że umowa licencyjna może zastrzegać wyłączność korzystania z utworu w określony sposób (licencja wyłączna) lub może także nie wykluczać jednoczesnego udzielenia przez twórcę upoważnienia do korzystania z utworu różnym osobom (licencja niewyłączna).
Przed zawarciem umowy w zakresie autorskich praw majątkowych warto rozważyć zatem następujące kwestie:
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Kopeć